top of page

2024 TYT Matematik Kitap Önerileri

Güncelleme tarihi: 23 Haz 2023

2024 YKS'ye yönelik sizler için hazırladığımız bu yazımızda kolaydan zora doğru en popüler ve faydalı TYT Matematik kitap önerilerimiz ve 2024 TYT Matematik konuları olacaktır.

TYT Matematik kitap önerileri, TYT Matematik Konuları
TYT Matematik kitap önerileri

Merhaba. Bu yazımızda TYT derslerinden olan Matematik dersine yönelik konu anlatım ve soru bankası önerileri kolay, orta ve zor ölçekte sıraladık.

TYT matematik sınavına hazırlanan öğrenciler için kaynak seçimi çok önemli bir konudur. Doğru kaynaklarla çalışmak hem zaman kazandırır hem de başarıyı arttırır. Peki TYT matematik için hangi kaynakları kullanmalısınız? Bu yazıda sizlere TYT matematik kitap önerileri vereceğiz.

TYT sınavında matematik testi içerisinde 40 soru bulunmaktadır. Bu 40 sorunun 30-32 tanesi matematik, 8-10 tanesi de geometri sorularıdır. Matematik dersi, sınava sayısal, sözel, eşit ağırlık veya dil puan türlerinden hazırlananların hepsi için önem taşımaktadır. Çünkü TYT puanının hesaplanmasında matematik dersinin etkisi yaklaşık %33’tür. Bu nedenle ne olursa olsun matematik dersine karşı olan ön yargınızı mutlaka kırmalı ve size en uygun kitaplardan başlamalısınız.

YKS de öğrencilerin en problem yaşadığı ders hangisi diye soracak olursak, cevap çoğunlukla “matematik” olacaktır. Bunun en önemli nedeni sağlam bir temel oluşturulmadan üst sınıflara geçilmesidir. Her geçen sınıf öğrencinin ön yargısı artmakta ve en sonunda matematik dersi bir kabus olup çıkmaktadır. Bunu aşmanın tek yolu korkuları bir kenara bırakıp başarabileceğine inanmaktır.


TYT Matematik Konuları

KONULAR

Temel Kavramlar

Sayı Basamakları

Bölme ve Bölünebilme

EBOB – EKOK

Rasyonel Sayılar

Basit Eşitsizlikler

Mutlak Değer

Üslü Sayılar

Köklü Sayılar

Çarpanlara Ayırma

Oran Orantı

Denklem Çözme

Problemler

Sayı Problemleri

Kesir Problemleri

Yaş Problemleri

Hareket Hız Problemleri

İşçi Emek Problemleri

Yüzde Problemleri

Kar Zarar Problemleri

Karışım Problemleri

Grafik Problemleri

Rutin Olmayan Problemleri

Kümeler – Kartezyen Çarpım

Mantık

Fonksiyonlar

Polinomlar

2.Dereceden Denklemler

Permütasyon ve Kombinasyon

Olasılık

Veri – İstatistikKOLAY


Antrenmanlarla Matematik-1


Matematik konusunda hiçbir şey bilmiyorsanız ve artık bende matematiği öğrenmek istiyorum diyorsanız, size adres olarak Antrenmanlarla Matematik kitabını önerebiliriz. Toplam 4 kitaptan oluşan bu setin ilk kitabında Matematiğin Temeli olan toplama, çıkarma, çarpma ve bölme işlemleri bol bol örneklerle verilmiş ve öğrencinin konuları anlaması için gereken her şey yapılmıştır. Temel atmak ve işlem bilginizi hızlandırmak için ilk kitabı çözmenizi yeterli görüyoruz.


Antrenman Yayıncılık - Yeni Nesil Matematik


TYT Matematik olarak Antrenman Yayıncılık‘ın çıkardığı ve özellikle ÖSYM’nin yeni nesil sorularına uyum sağlaması için hazırlanan kitap başlangıç ile orta seviyedeki adaylar için ideal olduğunu söyleyebiliriz. Antrenmanlarla matematik kitap setinden farkı ise temeli hedef almaması. İçerisindeki soruların tamamı yazarlar tarafından videolu olarak çözülmüş durumda. Bunun yanında sorular tipine göre renklendirilmiş. Böylelikle adayın sorularda seçicilik yapabilmesi sağlanmış. Kitap ise toplamda 384 sayfadan oluşuyor.


Aktif Öğrenme Yayınları TYT Matematik Soru Bankası


Kitap, matematiğe 0’dan başlayanlar için hazırlanmış. Matematik temeliniz yoksa, matematiğe karşı ön yargılıysanız bu kitap tam size göre.

TYT sınavına hazırlanan öğrenciler için kapsamlı ve kaliteli bir kaynak. Kitap, konu anlatımları, örnek sorular, çözümlü testler ve deneme sınavlarından oluşuyor. Kitapta yer alan sorular, TYT formatına uygun ve güncel müfredatla uyumlu.

Kitapta öncelikle işlem yapma ve denklem çözme becerinizi geliştirmeye yönelik bir bölüm yer alıyor. Ardından diğer TYT matematik konularına yer verilmiş.

Başlangıç düzeyindeki öğrencilerin matematik temelini atması için hazırlanan bu kitap ile 0’dan matematiğinizi geliştirebilirsiniz ve bu kitaptan sonra orta düzey bir matematik kitabına geçebilirsiniz.


Acil Yayınları TYT Matematiğin İlacı Soru Bankası


Acil yayınları, kaliteli sorulardan oluşan kolay bir TYT matematik soru bankası hazırlamış. Kitap 0’dan başlayacak öğrencileri bir tık zorlayabilir. Daha önce başlangıç seviyesinde bir kitap çözdüyseniz ve TYT matematikte 10-15 net civarındaysanız bu kitabı tercih edebilirsiniz.

Acil Yayınları tarafından hazırlanan ve TYT sınavına hazırlanan öğrenciler için ideal bir kaynak. Kitap, TYT matematik müfredatını kapsayan 20 ünite, 1000'den fazla soru ve çözümleri, konu anlatımları ve deneme sınavları içeriyor. Kitap, öğrencilerin matematik becerilerini geliştirmek, konuları pekiştirmek ve sınavda başarılı olmak için gereken her şeyi sunuyor.


Hız ve Renk Yayınları TYT Matematik Soru Bankası


Kitap orta düzeyde sorulardan oluşuyor. İçerisindeki testler zorluk seviyesine göre mavi, kırmızı, turuncu hız testi olarak kategorilere ayrılmış. Mavi testteki sorular kolay, turuncu testteki sorular ise zor. Ayrıca her testin üzerinde bu testin kaç dakikada bitirilmesi gerektiği belirtilmiş. Daha önce kolay bir TYT matematik soru bankası çözdüyseniz veya TYT matematik temeliniz varsa Hız ve Renk’i tercih edebilirsiniz.


Bilgi Sarmal Yayınları TYT Matematik Soru Bankası


Kitapta Oryantasyon, Konu, Simülasyon ve ÖSYM tarzı testler var. Oryantasyon testleri konuya alışmanızı sağlayan, görece basit ama kaliteli sorulardan oluşan testler. Konu testlerinde bütün kazanımları içeren sorular var, simülasyon testlerinde ise ÖSYM ile bire bir uyumlu sorular sayesinde sınav simülasyonu yapmanız amaçlanmış. ÖSYM tarzı testlerde ise ÖSYM’nin geçmiş sınavlarda sorduğu soruların benzerlerine yer verilmiş. Kitaptaki sarmal testlerde birden çok konudan sorular var, böylece öğrenilen konuların tekrar edilmesi sağlanıyor.


Çap Yayınları – Matematik Fasikülleri


Temel eksikleri olan ve konu çalışmak isteyen öğrencilerin başvurabileceği bir kaynak.

Kısa konu anlatımlarıyla tanımlar veriliyor. Ardından örnek sorularla konu öğreniliyor. Devamında ise testlerle bol miktarda soru çözülüyor.

Fasiküller ünitelere bölünmüş şekilde. Derslerin seviyesi kademe kademe yükseliyor. Bu sayede öğrencinin motivasyonunu korumasına yardımcı olacak bir kaynak.ORTA


Üç Dört Beş Yayınları - TYT Matematik Soru Bankası


TYT Matematik kitap önerilerimize zor kaynaklarla devam ediyoruz. İlk olarak Üç Dört Beş Yayınları‘nın “TYT Matematik Soru Bankası” ile matematikte gerçek anlamda kaliteli soru arayanlara ilaç niteliğinde olduğunu belirtelim. İçeriğinde az çok matematikten bazı konulara hakim her adayın kullanabileceği sorular mevcut. Kitap seviye olarak %25 kolay, %65 orta ve %10 zor seviyelere hitap ediyor. İçerisinde 2000 kadar soru var ve bunlardan 1500’e yakını klasik soru. Diğer 500’e yakını kısmı ise ÖSYM tarzı sorular denilebilir. Aynı zamanda matematikten bir çok konuyu biliyor fakat içlerinde bazı unuttuğunuz yerler veya atladığınız yerler varsa bu kitap içerdiği sorularla size bunları rahatlıkla hatırlatıcı olma özelliğine de sahip.


Yayın Denizi Pro TYT Matematik Soru Bankası

Artık efsane haline gelmiş bazı kült yayınlar vardır. İşte onların başında Yayın Denizi geliyor. Özellikle son yıllarda çıkardığı yeni nesil sorulardan oluşan kitaplarıyla adından bir hayli söz ettiriyor. ÖSYM ayarında, orta-zor sorulardan oluşan bir matematik soru bankası çözmek istiyorsanız Yayın Denizi’ni tercih edebilirsiniz.

İçerisinde 1404 soru, 144 test bulunuyor. Ayrıca kitabın başında uzman rehberlik öğretmenleri tarafından hazırlanmış rehberlik kısmı yer alıyor.


Endemik Yayınları - 12 TYT Matematik Denemesi

Endemik Yayınları‘nın yenilenen “12 TYT Matematik Denemesi” oldukça kaliteli bir iş olmuş. İçerisinde hikayeleştirilmiş sorular, özgün sorular, maddeli sorular, şekilli veya şekilsiz sorular gibi bir çok soru tipi var. Soruların zorluğu ise ÖSYM tarzı denilebilir. Eğer matematikte bir çok konuyu bitirdiyseniz bu denemeye başlayabilirsiniz. Soruların çözümleri ise Endemik Yayınları’nın uygulamasına yüklenmiş. Bunlara ulaşmak için ise ilgili denemelerdeki QR kodu okutmanız yeterli.


Arı Yayıncılık - X-Ray TYT Matematik Denemeleri


Arı Yayıncılık‘ın zorlayıcı serisi olan X-Ray serisine ait “TYT Matematik Denemeleri” matematikte bütün konuları bitirmiş ve kendinden emin adaylar için en iyi TYT Matematik kitabı denilebilir. İçerisinde zorluk olarak orta seviyedeki adayları dahi zorlayabilecek sorular var. Her denemenin başında ne kadar sürede çözülmesi gerektiği gibi bilgiler de verilmiş. İçerik olarak ise konu denemeleri ve TYT denemeleri olmak üzere ayrılmış. Konu denemelerinde 28 adet konu ve 600 kadar soru yer alıyor. TYT denemelerinde ise 9 adet deneme ve 300’e yakın soru var. Diğer denemelerden farkı ise içerisinde geometri sorularının bulunmaması. –Bunun için farklı bir deneme seti alabilirsiniz.– Deneme setinin sonuna doğru ise “İkiz TYT Denemesi” adlı bir kısım da bulunuyor. Burada ise kitabın içerisinde daha önce çözdüğünüz sorulara çok yakın sorular sorulmuş. Böylelikle çözdüğünüz yerleri unutup unutmadığınızı kontrol edebiliyorsunuz. Özellikle problemler kısmı tam ÖSYM tarzı denilebilir. Son olarak çözümleri “Arı Yayıncılık” uygulamasında yer alıyor. Uygulamada ise farklı farklı hocalardan soruların çözümleri mevcut.


Limit Yayınları - TYT Avantaj Matematik Geometri Soru Bankası


Limit Yayınları‘nın “TYT Avantaj Matematik + Geometri Soru Bankası” kitabının en önemli özelliği sadece yeni nesil sorulardan oluşması. Yaklaşık olarak 200 kadar sayfa sayısına ve 700’e yakın soruya sahip. Bu soruların 1/4’ü geometri kısmını oluşturuyor. Soruların çözümlerine ise “Limit Cepte” uygulaması ile ulaşılıyor. Bunun için sayfa üzerindeki QR kodu uygulamaya okutmanız yeterli. Zorluk seviyesi olarak orta seviyeye hitap ediyor. Başlangıç seviyesi için zor, ileri seviyeler için ise kolay gelebilir.


ZOR


Acil Yayınları TYT Matematik Soru Bankası


Kitapta zor ve yeni nesil matematik soruları var. Testlere işlem, yorumlama ve mantık-muhakemen gerektiren sorular dengeli bir zorluk seviyesi gözetilerek yerleştirilmiş. Daha önce orta seviye bir soru bankası çözdüyseniz TYT matematik soru bankası olarak Acil’i tercih edebilirsiniz.


Orijinal Yayınları TYT Matematik Soru Bankası


Orijinal’in TYT matematik soru bankası adı gibi özgün sorulardan oluşan, piyasadaki en kaliteli TYT matematik soru bankalarından biri. Kitaptaki soruların yüzde 15’i kolay, yüzde 75’i orta, yüzde 10’u ileri seviye. Kitapta konu özetinin ardından turuncu ısındırma testi, orta-zor sorulardan oluşan mavi test ve ÖSYM’nin sorduğu soruların zorluk seviyesinden bir tık üstte zorluk seviyesine sahip pembe testler bulunuyor. Bu kitabı anlayarak ve yapamadığınız soruların üzerine düşerek çözdüğünüzde TYT matematikte 40’ta 40 yapacağınıza inanıyorum.


Apotemi Yayınları – Deneme Konseptli TYT Matematik Soru Bankası


Apotemi Yayınları‘nın Güçlendirmesi Serisinden olan “TYT Matematik Soru Bankası” yüksek hedefleri olan adaylar arasında çok kullanılan bir kitap. Sayfa sayısı olarak 300’ü geçkin ve soru sayısı olarakta 1400’e yakın sorusu var. Bu bakımdan oldukça doyurucu gözüküyor. Soruların 1000 kadarı yeni nesil, diğer kalan kısmı ise klasik tarzda. En önemli özelliği ise dikkatli adayları çok iyi ayrıt ediyor olması. Bunun yanında ise her test için ayrı ayrı belirli bir süre verilmiş. Böylelikle kendinizi zamana karşı sınayabiliyorsunuz. Eğer konu eksiğiniz yoksa bu kitabı çözmenizi öneririz. Kitabın tek olumsuz yanı ise çözümlerinin bulunmaması.


Çözüm Yayınları - 3D TYT Matematik Soru Bankası


Çözüm Yayınları tarafından çıkarılan ve her seviyeden öğrencinin çözebileceği bir kitap olan “3D TYT Matematik Soru Bankası” içeriği kolay, orta ve zor seviyelere ayrılmış. Kitaba ismini veren 3D özelliği ile de 1. boyut için 3 düzey testleri, 2. boyut için birebir ÖSYM testleri ve 3. boyut için tümevarım testleri olarak bizi karşılıyor. Bir diğer önemli özelliği ise tamamı özgün ve yeni nesil sorulardan oluşması. Son olarak soruların tamamı çözümlü ve bunlara kitabın içeriğindeki barkod ile ulaşılabiliyorsunuz.


Endemik Yayınları - TYT Matematik Soru Bankası


Endemik Yayınları‘nın “TYT Matematik Soru Bankası” alanındaki en başarılı kitaplardan birisi. 400 kadar sayfa sayısına ve 2000’e yakın soru sayısına sahip. Soru tipi olarakta hem klasik, hem ÖSYM tipi, hem de orjinal tarzda soruları bunuluyor. Özellikle problemler kısmı oldukça kaliteli. Bir olumsuz özelliği ise şekilli soruların az olması. Son olarak içerisindeki soruların tamamı çözümlü ve bunlara QR kod ile ulaşabiliyorsunuz. Zorluk olarakta orta ve üst seviyeye hitap ediyor. Yeni başlayanlar için çok kullanışlı olmayabilir.


Acil Yayınları - Acil Matematik TYT Soru Bankası


Son zamanların en popüler yayınevi olan Acil Yayınları‘nın “Acil Matematik TYT Soru Bankası” ile TYT matematik adına görmediğiniz soru tipi kalmayacak. İçeriğindeki çok çeşitli sorularıyla TYT’ye çok rahat hazırlanabilirsiniz. Herkesin dilinde dolaşan bir kitap. Zorluk olarak ise orta ve üst seviye diyebiliriz. Diğer kitaplardan farklı olarakta her bölümün başında yazar notları yer alıyor. Bu kısımlarda bölümün içeriğindeki sorularla ilgili püf noktalara değiniliyor. Soru tipi olarak hem klasik tarzda hem de ÖSYM’nin yeni nesil soruları görülüyor ve 2000 kadar soruya sahip. Çözümlere ulaşmak için ise iki alternatif var. Bunlardan birisi PDF çözümler, diğeri ise video çözümler.


Bilfen Yayınları - TYT Matematik Soru Bankası


Alanında en iyilerden olan Bilfen Yayıncılık’ın hazırladığı “TYT Matematik Soru Bankası” ile eğer hedefiniz yüksekse TYT matematikte kendinizi test etmek için ideal bir kitap. Üst seviye adaylara önerebileceğimiz 288 sayfadan ve kaliteli yeni nesil sorulardan oluşuyor. Eğer kitaba yeterli zamanı ayırır ve yanlışlarınızı irdeleyerek çözerseniz sınavda belki hiç yanlış yapmayabilirsiniz.

135 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Kommentare

Mit 0 von 5 Sternen bewertet.
Noch keine Ratings

Rating hinzufügen
bottom of page